Wystawy

Wystawa stała

Punktem wyjścia do zbudowania ekspozycji jest historyczna architektura budynku i zachowany w dużej mierze wystrój przyziemia dawnego Banku Spółek Raiffeisena np. historyczne klatki schodowe, wnęki i zdobienia ścian i sufitów, pilastry, boazerie, posadzki czy drzwi. Zagadnienia będą prezentowane z wykorzystaniem oryginalnych eksponatów i przy użyciu nowoczesnych środków prezentacji multimedialnej.

Muzeum będzie poświęcone historii Uniwersytetu jako całości.  Przedstawione będą poszczególne dziedziny nauki. Zwiedzający zapozna się z tradycjami akademickiego Poznania. Pozna Uczelnię, okoliczności jej powstania i dzieje w kolejnych dziesięciu dekadach istnienia, aż po dzień dzisiejszy.

Przedstawimy znaczenie Uniwersytetu w kontekście kraju, regionu i Poznania. Ukażemy sylwetki naukowców, ich dokonania, odkrycia i wynalazki. Zaprezentujemy środowisko studenckie i ważne wydarzenia. Ukażemy odbiorcy m.in. obecne i dawne siedziby, mieszkania profesorów, stołówki, kawiarnie, teatry, kluby, miejsca spotkań itp.

Przestrzeń wystawiennicza Muzeum została przewidziana zgodnie z założeniami muzeów narracyjnych. Zawartość merytoryczna ekspozycji będzie obejmowała nie tylko dzieje Uniwersytetu. Odniesie się także do poszczególnych dziedzin nauki i ich osiągnięć, często powiązanych z badaniami poznańskich naukowców. Kopleksowa opowieść o dziejach Uniwersytetu zostanie wzbogacona o atrakcyjne rozwiązania multimedialne. Zwiedzający będą mieli możliwość pozyskiwania wiedzy w sposób interaktywny.

Projekt aranżacji ekspozycji Muzeum został opracowany przez firmę Pattern Studio. Wspaniale i fachowo przebiegająca współpraca z panią Kingą Dudą, Grzegorzem Wilkiem, Dawidem Nguyen Anh, Rafałem Krzemińskim  zaowocowała stworzeniem oryginalnej i atrakcyjnej wizualnie ekspozycji prezentującej dzieje Uniwersytetu. 

Wystawy czasowe

Zespół Muzeum UAM tworzy wystawy czasowe. Zarówno te osadzone w gablotach, jak i mobilne wystawy planszowe. Występuje także jako organizator, bądź współorganizuje ekspozycji wraz z innymi instytucjami z obszaru całej Polski.

Muzeum będzie dysponowało dysponuje salą wystaw czasowych.

Po otwarciu Muzeum będzie dysponowało imponującą salą wystaw czasowych. Mamy nadzieję, że jej istnienie przyczyni się do nawiązania współpracy z uniwersyteckimi wydziałami oraz innymi instytucjami. W jej przestrzeni bowiem mamy zamiar organizować liczne ekspozycje wzbogacane interesującym programem edukacyjnym. Tym samym mamy zamiar popularyzować wiedzę związaną z dziejami uniwersytetu i jego osiągnieć oraz szeroko pojętej nauki.

Archiwum Wystaw