Nasze działania

Tworzenie ekspozycji stałej

Działalność Muzeum UAM będzie opierała się o merytoryczną zawartość stałej ekspozycji. Bezustannie trwają zatem prace nad projektem tego przedsięwzięcia. Kontynuowana jest także współpraca z zespołem projektantów i architektów (K. Duda LS Projekt ) oraz pełnomocnikami wydziałów wytypowanych do wspierania projektu. W celu pozyskania jak największej liczby obiektów do przestrzeni Muzeum UAM, prowadzone są kwerendy.

Gromadzimy obiekty i materiały archiwalne

Gromadzenie obiektów i materiałów archiwalnych stanowi nieodzowną część naszej działalności. Podtrzymujemy stałą współpracę z przedstawicielami wydziałów, uczelni wyższych, jednostkami związanymi z Uniwersytetem, rodzinami pracowników uczelni itp. Wszystko po to, by pozyskać jak największą liczbę interesujących eksponatów. Nasze magazyny są już po brzegi wypełnione wyjątkowymi przedmiotami, których część znajdzie swoje miejsce w przestrzeni wystawy stałej MUAM. O niektórych z nich można przeczytać na naszym muzealnym facebooku.   

Nagrywamy wspomnienia

Jednym z naszych głównych celów jest stworzenie archiwum historii mówionej związanej z dziejami Uniwersytetu. W tym celu od kilku lat prowadzone są nagrania z pracownikami Uczelni, absolwentami i postaciami związanymi z jego historią. Zakładamy, że w przyszłości materiał będzie udostępniany w siedzibie naszego Muzeum.

Przygotowujemy wystawy czasowe

Nie posiadamy jeszcze swojej własnej przestrzeni wystawienniczej. To jednak nie przeszkadza nam w tworzeniu wystaw czasowych, które prezentowane są w murach innych instytucji. Dotychczas nasz zespół opracował takie ekspozycje jak: W Collegium Maius. Od kolonizatorów do polonistówRozśpiewany Uniwersytet. Chór Kameralny UAM 1992-2017W Collegium Minus. Odsłona Pierwsza. Nasz działalność wystawiennicza była szczególnie widoczna w ramach obchodów 100-lecia Uniwersytetu. Przygotowaliśmy wówczas cykl wystaw III filary Uniwersytetu (Collegium Jezuickie, Akademia LubrańskiegoPoznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk). Tworząc wspomniane ekspozycje mieliśmy możliwość współpracy z takimi instytucjami jak: Muzeum Archidiecezjalne, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół  Nauk, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Prowadzimy zajęcia

Muzeum UAM będzie posiadało specjalnie przygotowaną  przestrzeń edukacyjną. Zanim to jednak nastąpi, w chili obecnej, prowadzimy spotkania on-line dla grup studentów naszego Uniwersytetu, podczas których prezentujemy projekt przyszłej wystawy stałej.  

Osoby zainteresowane naszą bieżącą działalnością zachęcamy do śledzenia i polubienia facebooka MUAM @MuzeumUAM. Staramy się tu informować o naszych wszelkich aktywnościach. Zamieszczamy także fotografie najbardziej interesujących obiektów, które często stanowią opowieść związaną z dziejami Uniwersytetu i tym samym naszą.