Muzeum UAM jest planowane jako obiekt przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Naszym celem jest, by komfortowo czuły się u nas osoby z niepełnosprawnością ruchową, dysfunkcją słuchu lub wzroku i każdą inną niepełnosprawnością.
Ścieżka wystawy zostanie dostosowana dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy np. osób starszych ze słabszym aparatem ruchu. W każdej z dwóch faz projektowych zwracana jest uwaga na odpowiednie dopasowanie infrastruktury i multimediów, pod kątem wielu parametrów.
Z myślą o osobach głuchych i niedosłyszących przewidujemy zastosowanie w odpowiednich częściach ekspozycji języka migowego.
Dla osób niewidomych i słabowidzących ułatwienie w odbiorze wystawy ma stanowić audiodeskrypcja. Zostanie przygotowane specjalne słuchowisko. Trasa zwiedzania będzie oznaczona i opisana alfabetem Braille’a. Dodatkowym rozwiązaniem ułatwiającym wizytę osobom z dysfunkcją wzroku będzie zastosowanie tyflografiki wystawy. Pozwoli ona im zapoznać się z przestrzenią ekspozycyjną przed rozpoczęciem zwiedzania.
Władze Uniwersytetu i jego pion techniczny podjęły się zadania modernizacji całego budynku, tak by jego funkcjonalność odpowiadała opisanym w ustawie standardom. Na tyle, na ile jest to możliwe w historycznej zabudowie, powstałej przed ponad stu laty.
Przebudowie podlega wejście główne do Muzeum umiejscowione od strony wschodniej. Wybór wejścia był podyktowany wymaganiami osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się platformy schodowe i pochylnia. W gmachu zostanie zbudowany od podstaw szyb i zamontowana winda. Przystosowane zostaną sale warsztatowe, tarasy, kawiarnia i toalety.