Jednym z ważniejszych zadań muzeów uczelnianych w Polsce jest zachowanie tradycji i dziedzictwa polskiej nauki. Zgromadzone muzealia mogą stanowić bazę narzędzi dydaktyczno-naukowych, z których będzie można korzystać zarówno w procesie nauczania studentów, jak edukacji muzealnej dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Muzeum UAM od początku powstania podjęło starania w zakresie gromadzenia i przechowywania pamiątek. Systematycznie zwracamy się z prośbą do pracowników uniwersyteckich jak i ich rodzin o przekazywanie pamiątek. W 2018 r. zorganizowaliśmy akcje „Pamiątki z Wydziału”, w której to prowadziliśmy jednodniowe dyżury na wszystkich wydziałach uniwersytetu zbierając pamiątki oraz informacje, gdzie możemy je pozyskać. W sumie dotychczas udało nam się zgromadzić ponad 3000 obiektów.
Wszystkie obiekty są dokładnie opisywane w księdze inwentarzowej Muzeum UAM, fotografowane i z nadanym numerem trafiają do magazynu, gdzie czekają na możliwość wykorzystania ich edukacyjnego potencjału w przestrzeni wystawienniczej – stałej bądź czasowej.
Wśród zgromadzonych dotychczas obiektów możemy wyróżnić kilka czołowych kolekcji/kategorii w zbiorach muzeum: